Hidradentida

Hidradenitis suppurativa (hidradenitida, též acne inversa) je zánětlivé, chronické a recidivující onemocnění kůže postihující především oblasti kůže se zvýšeným výskytem apokrinních žláz. Onemocnění je charakteristické bolestivými zánětlivými uzly a abscesy, při progresi dochází ke vzniku komunikujících chodeb a jizvení. Tato choroba je dána poruchou imunitního systému, velmi významně snižuje kvalitu života, je obtížně léčitelná a bývá diagnostickým problémem. Primární poruchou je uzávěr folikulu vlasu, který vede k jeho zvětšení a následnému prasknutí. Obsah folikulu (rohovina, bakterie) je následně uvolněn do naléhající škáry, což vede ke vzniku zánětu. Vzniká absces, který destruuje pilosebaceózní jednotku (vlasovou cibulku, mazovou žlázu) a časem i okolní kožní adnexa (chlupy, žlázy). Chronická a opakující se zánětlivá reakce usnadňuje vznik jizev a kožních tunelů, ty jsou náchylné k bakteriálnímu osídlení a tvorbě odolného biofilmu.

Hidradenitida se může sdružovat s dalšími imunitně podmíněnými chorobami - s pyoderma gangraenosumnebo Crohnovou nemocí.

V léčbě hidradenitis suppurativa se používají místní i systémové léky (antibiotika, deriváty vitamunu A - retinoidy) a opakované chirurgické ošetření. Nově je v terapii využívána biologická léčba adalimumabem